Printer Friendly Version Promocija srpskih vina i rakija u Ambasadi u Bernu 29.02.2024. @ 1 March 2024 02:18 PM

Ambasada Republike Srbije u Bernu bila je (29. februara) domaćin promocije vina i rakija koje su na degustaciju u Švajcarsku stigle iz petnaestak srpskih vinarija i destilerije iz najčuvenijih vinogradarskih, odnosno regiona poznatih po proizvodnji šljive.

Pozdravljajući pedesetak uvoznika, distributera, vlasnika hotela i restorana, kao i predstavnike asocijacije „Gastrosvis“ (Gastroswiss), ambasador Bradić je naglasio da je specijalizvoani veb sajt „Winesofa.EU“ početkom ove godine objavio vest da region Šumadija u Srbiji spada u deset vinskih regija u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji u 2024. godini mogu prijatno da iznenade.  Dodao je da Šumadija sigurno nije najveći, ali jeste svakako jedan od najlepših regiona Evrope za uzgoj vinove loze, s tim da su podjednako vredni posete i ostali regioni Srbije. On je ukazao da je vinogradarstvo poslednjih deset godina u Srbiji doživelo procvat, zahvaljujući privatnim inicijativama, ali i značajnim državnim podsticajima i subvencijama.

Srbija ima pogodno tlo, prijatnu klimu, vredne ljude, dugu tradiciju i veoma dobru tehnologiju za proizvodnju vina. Ambasador Bradić je, takođe naveo, da u zemlji trenutno imamo nešto više od 460 registrovanih vinarija koje godišnje proizvedu blizu 29 miliona litara vina, od kojih jedan broj svake godine dobije najblistavija međunarodna priznanja i medalje.

Ambasador Bradić je prisutne podsetio da je Srbija treći po veličini proizvođač šljive u svetu, a peta na listi svetskih izvoznika tog voća. Ukazao je da Srbija ima oko 42 miliona stabala šljive, sa kojih se godišnje – u zavisnosti od vremenskih uslova – godišnje ubere između 550.000 i 700.000 tona plodova. To voće u svežem i sušenom stanju izvozi se u SAD, Veliku Britaniju, Nemačku, Holandiju i druge zemlje sveta, jedan manji  deo potrošači konzumiraju u vidu džemova i marmelade, a najveći deo prerađuju porodične i profesionalne destilerije, tako da naša zemlja godišnje može da ponudi ok 50 miliona litara rakije.  

Gosti na prezentaciji su imali prilike da degustriraju kvalitet proizvoda koje su ponudile vinarije i destilerija iz cele Srbije – od severa zemlje i Fruške gore, preko Negotinske krajine na istoku, odnosno Šumadije, Župe i Jagodinskog vinogorja do Leposavića na jugu Srbije.  

(Zvonko Bogdan, Matalj, Traško, Fragaria, Bikicki vinarija, Podrum Radovanović, Šikšato (Chicchateau), Aleksić, Bjelica, Erdevik, Kovačević, destilerije Tok i Emperus, vinarija Lakićević / Leposavića).